Praha 2, Španělská 16

Dnes<div id="zpetny_odkaz" style="visibility: hidden;width:1px;height:1px"><a href="http://phgame.cz">PHGame.cz</a></div>
  • Neděle 13. října 2019
  • Svátek má Renáta
Zítra má svátek Agáta

Září

„Já a moji kamarádi“

V září se do školky těšíme, s radostí tam běžíme. Čekají nás kamarádi, hrajeme si spolu rádi. Malujeme, kreslíme, zpíváme, cvičíme, stříháme, lepíme a stavebnice stavíme. Učíme se hodní být, kamarády nezlobit a přírodu chránit.

 

Seznamujeme se se školkou a jejím okolím. Při procházkách do Rajské zahrady a Riegrových sadů zjišťujeme, co vše se přes prázdniny změnilo a nového v parku přibylo. Navštívili jsme „lezecí dub“ pozorovali jsme záhony plné květin, pilných včel a opodál našli nový hmyzí hotel. Vytváříme mapu školky.

Také jsme prozkoumali, co nám přes prázdniny uzrálo v truhlíku – několik jahod, mrňavé kedlubny, mrkve a hlavně meloun (malý, ale sladký). Sklizeň brambor a řepy je ještě před námi, tak snad bude alespoň na polévku…

 

Nové děti jsme seznámili s naším kompostérem a připomněli si, co tam patří a co ne. Babí léto je krásné období, a tak nezapomínáme ani na to zalévat květiny, záhonky a ovocné stromy dešťovou vodou. Neplýtváme jídlem (nandáme si tolik, kolik sníme – sušení starého pečiva pro zvířátka). Nově začínáme u louky se sbírkou kamení. Děti mohou donést kameny různých velikosti i různě pomalované. Takto chceme přilákat broučky, ať máme co pozorovat.

V naších EVVO koutcích zkoumáme, vyrábíme a pracujeme s nářadím. Pečujeme a chováme na třídách křečky a želvu.

  

 

 

Červen

 

 

Na začátku měsíce jsme oslavili dětský den tématem „Letem světem“ v Riegrových sadech. Pro děti bylo připraveno několik soutěžních disciplín, tvořivé dílny, skákací hrad, občerstvení i zasloužilá odměna. Na zahradě MŠ se konala Zahradní slavnost s rodiči. Součástí programu byly opět různé disciplíny pro děti a bohatý doprovodný program – bubnování, malování na obličej, pletení copánku a v tělocvičně probíhala prezentace EVVO fotek z celého školního roku.

V červnu se věnujeme tématu cestování a poznáváme různé země a jejich zvyky. Procestovali jsme Itálii, Vietnam, Mexiko, Rusko, Albánií apod. Paní kuchařky připravily i speciální jídla a pokrmy které se vaří v různých zemích. Sami jsme si také zkusili, jak se připravují a vaří pravé italské špagety.

Čekal nás i celodenní výlet na zámek Kačina.  Zde jsme si prohlédli hospodářské zázemí zámku – konírnu, kuchyň, lednici, sklepy, prádelnu, spižírnu, truhlárnu i starý obchod. V zámeckém parku byl pro nás připraven program „Za tajemstvím lesa“.  Na výlet jsme se vydali i do botanické zahrady kde jsme pozorovali různé rostliny a dozvěděli jsme se „Jak se žije v tropech“.

Poslední měsíc je ve znamení loučení. Proto se loučíme s předškoláky, kteří odchází příští rok do školy (letos např. přespání ve stanu na zahradě, výlet do pražské ZOO, do ZOO Malá Chuchle, či na Žižkovskou věž a Vyšehrad. Pořádáme různá setkání i pikniky s rodiči na zahradě MŠ.

Počasí nám přeje, a tak sklízíme úrodu z naších truhlíku – ředkvičky, kedlubny, hrášek, jahody, mák, mrkev a mnoho dalšího. V neposlední řadě jsme také na zahradě naší MŠ našli zraněnou veverku-kterou jsme po telefonické konzultaci odchytili a předali záchranné stanici. Měla zánět v oblasti tlamy, který ji nedovoloval jíst. Věříme, že je o ní dobře postaráno a snad se brzy uzdraví. Všem přejeme krásné, pohodové a slunečné prázdniny.


Květen  

Květen je lásky čas a v tomto měsíci se věnujeme tématu „Já a moje rodina“. Všechny maminky slavily svůj svátek, a tak jsme nejen je ale všechny rodinné příslušníky pozvali na společné setkání na zahradě MŠ. Každá třída připravila krátké vystoupení, něco dobrého k snědku a dárečky nejen z keramiky ale i různá jiná překvapení. A protože se o nás maminky starají celý rok rozhodli jsme se tento den pečovat my o ně. Na společných dílničkách jsme si vyrobili domácí kosmetiku a sůl do koupele se sušenou levandulí a meduňkou. K dispozici byl také masážní kout s relaxačními míčky. Kdo si nestihl doma udělat manikúru nebo pedikúru mohl to dohnat v našem kosmetickém salonu a vybrat si z různých laků. A protože víme, že pitný režim je důležitý mohli si také vyrobit domácí limonády z bylinek, citronů, ovoce a sirupu z lípových květů.

Celé jaro se děti se snažily fotoaparátem zachytit proměny přírody v tomto ročním období. Fotky jsme nechali vyvolat a uspořádali výstavu „Jaro očima dětí“. Za dobrovolný příspěvek si mohli rodiče fotky zakoupit a vybrané peníze pomohou chlapci s obrnou, kterého naše školka již  dlouho podporuje.

 

Navštívili jsem farmářské trhy, kde jsme nakoupili bylinky do truhlíku a ochutnali první úrodu z naších záhonů – ředkvičky a salát. Na procházky do parku jsme připraveni i za deštivého počasí, a proto můžeme zkoumat ve velkém, která louže je hlubší a která „cáká“ nejlépe. V nedaleké Rajské zahradě zase pozorujeme v rybníce želvy a ryby a také „cvičíme“ jako dospěláci. Na zahradě sázíme sazenice pozorujeme život zvířátek „v lesíku“, na louce, v hmyzím domečku i v jezírku. Máme na zahradě i nový ponk. Krátce jsme navštívili Kunratický les a na zahradě sázeli sazenice, Ve třídě mimo jiné zkoušíme i různé pokusy. Co se asi stane, když smícháte ocet s jedlou sodou….? Zabývali jsme se také pokusy s bonbóny – věděli jste, že takový gumový medvídek se v břiše nafoukne a promění v pořádného medvěda?!

Měsíc květen patří nejen maminkám ale celé rodině a proto pořádáme v každé třídě setkání s Babičkou/Dědečkem. Společně si pak čteme, zpíváme, vyrábíme nebo něco dobrého i upečeme. Letos jsme recyklovali staré ponožky a vyrobili z nich maňásky.

Zajímají nás i různá povolání a řemesla. Oslovujeme rodiče z řad naších děti, aby nás vzali na exkurzi do svých zaměstnání a představili nám své povolání. Navštívili jsme firmu, kde mají v popisu práce si i trochu hrát, hodně tvořit a při tom se snaží být šetrní k přírodě a planetě. Také jsme se podívaly do Pivovaru a restaurace Marina. Tam jsme pozorovali kuchaře při práci a zjistili, jak se vaří a kde se skladuje pivo. Nakonec jsme měli moc dobrý oběd i zákusek.Duben

V dubnu jsme s rodiči na velikonoční dílně upletli pomlázky, vyrobili velikonoční dekorace, zaseli řeřichu do vaječných skořápek a ochutnali salát z jarních volně rostoucích bylin. Že jste ještě nikdy nejedli ptačinec žabinec, sedmikrásky nebo lipové pupeny? Tak to někdy zkuste, je to mňamka.

Na ekoprogramu „Jak se dělá máslo“ jsme díky pohádce „Máma kráva“ zjistili, co potřebuje kravička, aby byla spokojená a dávala nám mléko, zkusili jsme ochutnat různé druhy netradičních mlék (mandlové, makové…), vyrobili si vlastní máslo a podmáslí. Ve třídě pak ochutnali sýry a mléko ovčí i kozí a vyrobili „dojící“ model, na kterém jsme jsme si vyzkoušeli, jak se kráva dojí. Také jsme si vyrobili obrázky z ovčího rouna.

 

Před Velikonocemi jsme se během pašijového týdne zabývali různými velikonočními zvyky, upekli beránka i boží milosti, ozdobili vajíčka, hledali velikonoční poklad a naučili se koledovat. Navštívili jsme i Salesiánské kulturní centrum, kde jsme zjistili, proč křesťané slaví Velikonoce. Po Velikonocích jsme vlastní zkušenost se slavením Velikonoc doma srovnali s tím, jak se Velikonoce slaví například v Rusku nebo na Slovensku a hledali jsme podobnosti i rozdíly. Ale dozvěděli jsme se také, že spousta lidí na světě Velikonoce neslaví a mají jiné zajímavé jarní svátky. Společně jsme navštivili Velikonoční trhy na náměstí Míru kde jsme si prohlédli tradiční stánky a vše co k Velikonocím patří. Také jsme společně vyrobili a vynesli Morenu.

 

Oslavili jsme Den Země dopoledním programem na zahradě plným her, úkolů, tvoření i poznání. Pomocí mapy a plnění úkolů jsme pomohli kouzelné babičce kořenářce sesbírat listy z poztráceného Herbáře. Během této záchranné akce jsme navštívili a lépe poznali významné ekosystémy české přírody – les, pole, louku, rybník a hory – zjistili, kdo v nich žije, co v nich roste, jak se tito živočichové a rostliny vzájemně ovlivňují a jaký mají význam pro člověka. Odměnou nám byly dobroty, které nám darovalo pole, krásné diplomy, ale hlavně spousta zážitků.


Březen

„Sluníčko, popojdi maličko“

V měsíci březnu jsme slavili tradiční masopust – pekli koblihy a Boží milosti, pořádali masopustní průvody, zabijačkovou ochutnávku, hráli tradiční masopustní hry a zábavy.
Uklízeli jsme zahradu po zimě, truhlíky připravili na novou zahradnickou sezónu, naplánovali, co budeme pěstovat a zaseli. 

Hledali, zkoumali a fotografovali první známky jara, poznávali první kytičky, sledovali a poslouchali ptáky, pozorovali hmyz.
Věnovali se tradičním jarním hrám a činnostem – cvrnkali kuličky, vyřezávali ze dřeva.
Podrobně jsme prozkoumali život pod zemí při ekoprogramu „Tajemství půdy“. Při dalších hrách a činnostech ve třídě i na zahradě jsme jistili jak vzniká půda, kdo v ní žije a čím je půdě i rostlinám prospěšný.

 


Únor

„Co děláme celý rok“

V pátek 1.3. nás navštívili dva včelaři, dětem dali ochutnat med vlastní výroby, ukázali jim včelí plástve, husí brko na odmetání včel, přivoněli si k voňavým svíčkám ze včelího vosku, vyzkoušeli si ochranné pomůcky- klobouk se síťkou a vysoké rukavice. Děti se dozvěděly mnoho informací o chovu včel i o včelích produktech.

Na začátku února jsme se vypravili do divadla D21 na pohádku „Rozárčina postýlka“. Příběh o malé lumpačce která měla pod postýlkou, opravdu velký nepořádek nás velice pobavil a donutil zamyslet se, jak to vypadá pod postelí každého z nás.

Pravidelně pečujeme o zahradu a okolní prostředí. Učíme se správně třídit odpadový materiál. Víme, kam patří papír, plasty, sklenice i nápojové krabice. V MŠ třídíme hliník i elektroodpad a nově přibyla i popelnice na bioodpad. Z odpadových materiálů také vyrábíme raketu, robota či závěsy z PET víček.

Pomocí pokusů jsme si dokázali, že přírodě hodně škodí i odpad, který není vidět – chemické čistící a prací prostředky rozpuštěné ve vodě.  Ukázali jsme si, že existují i přírodě přívětivější varianty čisticích prostředků a jak je poznat.

Navštívili jsme Národní zemědělské muzeum, kde na nás čekala prohlídka interaktivní expozice „Gastronomie“ o jídle a stravování v minulosti i dnes. Poznávali jsme suroviny po hmatu, jídla během roku (masopust) a správné stolování.

Pohlazení pro naše uši i duši byl hudební program České filharmonie, při kterém si děti procvičily rytmus i tempo s různými „řemeslníky“ a masopustně se vydováděly.

Konečně napadl i sníh a tak naší zahradu zdobilo hned několik sněhuláků. Oprášili jsme boby a lopaty a užili si pořádné zimní radovánky. Nyní už doslova vyhlížíme jaro a skutečně nám na zahradě vykvetly první sněženky. Děti společně vytvořily z klacíků krásnou ohrádku, aby je někdo omylem nepodupal.

  

 

 


Leden  

„Zima, zima, zimička“

V rámci EVVO výchovy ve třídách  pečujeme o zvířátka – chováme želvu a křečka, novým přírůstkem do jedné ze tříd je křeček „Božena“. Staráme se ale i o zvířata na zahradě a v parku-vyráběli jsme např. krmítka pro ptáčky. Chodíme hodně ven, že není sníh nám nevadí..

Ke konci ledna jsme se věnovali tématu „Vesmír“, navštívili jsme Štefánikovu hvězdárnu a zkoumali oblohu opravdickým hvězdářským dalekohledem..

  

    


Prosinec

„Těšíme se na Ježíška“

Advent jsme letos zahájili zdobením vánočního stromečku na Náměstí Míru. V EVVO programu jsme si přivoněli ke stromečkům, učili se rozlišovat mezi jedličkou a borovicí. Zahráli si na semínka ze šišek, které dopadají na zem. A povídali jsme si to tom, co se stane s takovým uříznutým vánočním stromečkem po Vánocích.

Seznámili jsme se se zvyky a tradičními postavami, které patří k předvánočnímu a vánočnímu času. Přišel k nám Mikuláš, společně jsem se připravili na Vánoční besídku pro rodiče – upekli jsem vánočky a cukroví. Ježíškova nadílka byla bohatá a velice nás potěšila. Společně jsme si užili i vánoční tradice a u stromečku zazpívali koledy.

Společně jsme se vydali na vánoční výlet do Přerova nad Labem, kde jsem navštívili výstavu „Lidové Vánoce v Polabí“. Do školky přijelo i divadlo s pohádkou „Vánoční hvězda“ a společně jsme si všichni zazpívali i vánoční koledy u stromečku.

 


Listopad

„Když kamarád stůně“

Tento měsíc se věnujeme lidskému tělu, ochraně našeho zdraví i jak umí léčit příroda.

Navštívili nás asistenční psy s ukázkou výcviku.

   

     


Říjen

„Barevný podzim“

Máme rádi přírodu a tu podzimní zvlášť. A proto se ji snažíme poznávat, učit se o ní a hlavně v ní trávit, co nejvíce času.

Navštívili jsme Čimický háj, ve školce jsme vařili z potravin nakoupených na farmářském trhu, vyráběli z různých přírodnin a zkoumali a užívali si podzim všemi smysly. Ve třídách chováme zvířátka, a tak s nimi i navštěvujeme zvěrolékaře.

                                          

                                           

                                                        

                                    

                                     


 

Září

„Škola volá“

V měsíci září se věnujeme vzájemnému poznávání. Seznamujeme se s kamarády, s naší školkou i s jejím okolím. Babí léto si vychutnáváme v prostředí Riegrových sadů a nedaleké Rajské zahrady. Baví nás i vlastivědné vycházky, při kterých objevujeme krásné památky i důležitá místa v okolí naší školky.

Povídáme si o vinobraní, ochutnávka různých druhů vín – jejich zpracování. Pokus s rozinkou + návštěva Havlíčkových sadů a pozorování vinné révy.

Sázíme do truhlíků pozdní salát a špenát. Sklízíme plody naší úrody a vaříme různé dobroty. Věnujeme se chovu školkových mazlíčků a při péči o ně nenecháváme nic náhodě, a proto navštěvujeme i pana veterináře.

Riegrovy sady

Kostel sv. Ludmily

Chováme křečka

Naše zelenina

Vinobraní

Bramboračka

 

 

 

 


          WP ALL IN ONE – ochrana webových stránek ONLINE


      FIREWALL
      ANTIMALWARE