• Pátek 19. dubna 2019
Zítra má svátek Marcela

Březen

„Sluníčko, popojdi maličko“

V měsíci březnu jsme slavili tradiční masopust – pekli koblihy a Boží milosti, pořádali masopustní průvody, zabijačkovou ochutnávku, hráli tradiční masopustní hry a zábavy.
Uklízeli jsme zahradu po zimě, truhlíky připravili na novou zahradnickou sezónu, naplánovali, co budeme pěstovat a zaseli.

Hledali, zkoumali a fotografovali první známky jara, poznávali první kytičky, sledovali a poslouchali ptáky, pozorovali hmyz.
Věnovali se tradičním jarním hrám a činnostem – cvrnkali kuličky, vyřezávali ze dřeva.
Podrobně jsme prozkoumali život pod zemí při ekoprogramu „Tajemství půdy“. Při dalších hrách a činnostech ve třídě i na zahradě jsme jistili jak vzniká půda, kdo v ní žije a čím je půdě i rostlinám prospěšný.

Únor

„Co děláme celý rok“

V pátek 1.3. nás navštívili dva včelaři, dětem dali ochutnat med vlastní výroby, ukázali jim včelí plástve, husí brko na odmetání včel, přivoněli si k voňavým svíčkám ze včelího vosku, vyzkoušeli si ochranné pomůcky- klobouk se síťkou a vysoké rukavice. Děti se dozvěděly mnoho informací o chovu včel i o včelích produktech.

Na začátku února jsme se vypravili do divadla D21 na pohádku „Rozárčina postýlka“. Příběh o malé lumpačce která měla pod postýlkou, opravdu velký nepořádek nás velice pobavil a donutil zamyslet se, jak to vypadá pod postelí každého z nás.

Pravidelně pečujeme o zahradu a okolní prostředí. Učíme se správně třídit odpadový materiál. Víme, kam patří papír, plasty, sklenice i nápojové krabice. V MŠ třídíme hliník i elektroodpad a nově přibyla i popelnice na bioodpad. Z odpadových materiálů také vyrábíme raketu, robota či závěsy z PET víček.

Pomocí pokusů jsme si dokázali, že přírodě hodně škodí i odpad, který není vidět – chemické čistící a prací prostředky rozpuštěné ve vodě.  Ukázali jsme si, že existují i přírodě přívětivější varianty čisticích prostředků a jak je poznat.

Navštívili jsme Národní zemědělské muzeum, kde na nás čekala prohlídka interaktivní expozice „Gastronomie“ o jídle a stravování v minulosti i dnes. Poznávali jsme suroviny po hmatu, jídla během roku (masopust) a správné stolování.

Pohlazení pro naše uši i duši byl hudební program České filharmonie, při kterém si děti procvičily rytmus i tempo s různými „řemeslníky“ a masopustně se vydováděly.

Konečně napadl i sníh a tak naší zahradu zdobilo hned několik sněhuláků. Oprášili jsme boby a lopaty a užili si pořádné zimní radovánky. Nyní už doslova vyhlížíme jaro a skutečně nám na zahradě vykvetly první sněženky. Děti společně vytvořily z klacíků krásnou ohrádku, aby je někdo omylem nepodupal.

Leden

„Zima, zima, zimička“

V rámci EVVO výchovy ve třídách  pečujeme o zvířátka – chováme želvu a křečka, novým přírůstkem do jedné ze tříd je křeček „Božena“. Staráme se ale i o zvířata na zahradě a v parku-vyráběli jsme např. krmítka pro ptáčky. Chodíme hodně ven, že není sníh nám nevadí..

Ke konci ledna jsme se věnovali tématu „Vesmír“, navštívili jsme Štefánikovu hvězdárnu a zkoumali oblohu opravdickým hvězdářským dalekohledem..

„Těšíme se na Ježíška“

Advent jsme letos zahájili zdobením vánočního stromečku na Náměstí Míru. V EVVO programu jsme si přivoněli ke stromečkům, učili se rozlišovat mezi jedličkou a borovicí. Zahráli si na semínka ze šišek, které dopadají na zem. A povídali jsme si to tom, co se stane s takovým uříznutým vánočním stromečkem po Vánocích.

Seznámili jsme se se zvyky a tradičními postavami, které patří k předvánočnímu a vánočnímu času. Přišel k nám Mikuláš, společně jsem se připravili na Vánoční besídku pro rodiče – upekli jsem vánočky a cukroví. Ježíškova nadílka byla bohatá a velice nás potěšila. Společně jsme si užili i vánoční tradice a u stromečku zazpívali koledy.

Společně jsme se vydali na vánoční výlet do Přerova nad Labem, kde jsem navštívili výstavu „Lidové Vánoce v Polabí“. Do školky přijelo i divadlo s pohádkou „Vánoční hvězda“ a společně jsme si všichni zazpívali i vánoční koledy u stromečku.

„Když kamarád stůně“

Tento měsíc se věnujeme lidskému tělu, ochraně našeho zdraví i jak umí léčit příroda.

Navštívili nás asistenční psy s ukázkou výcviku.

„Barevný podzim“

Máme rádi přírodu a tu podzimní zvlášť. A proto se ji snažíme poznávat, učit se o ní a hlavně v ní trávit, co nejvíce času.

Navštívili jsme Čimický háj, ve školce jsme vařili z potravin nakoupených na farmářském trhu, vyráběli z různých přírodnin a zkoumali a užívali si podzim všemi smysly. Ve třídách chováme zvířátka, a tak s nimi i navštěvujeme zvěrolékaře.

Září

„Škola volá“

V měsíci září se věnujeme vzájemnému poznávání. Seznamujeme se s kamarády, s naší školkou i s jejím okolím. Babí léto si vychutnáváme v prostředí Riegrových sadů a nedaleké Rajské zahrady. Baví nás i vlastivědné vycházky, při kterých objevujeme krásné památky i důležitá místa v okolí naší školky.

Povídáme si o vinobraní, ochutnávka různých druhů vín – jejich zpracování. Pokus s rozinkou + návštěva Havlíčkových sadů a pozorování vinné révy.

Sázíme do truhlíků pozdní salát a špenát. Sklízíme plody naší úrody a vaříme různé dobroty. Věnujeme se chovu školkových mazlíčků a při péči o ně nenecháváme nic náhodě, a proto navštěvujeme i pana veterináře.

Riegrovy sady

Kostel sv. Ludmily