Říjen 2024
„Podzim kolem nás“
V říjnu jsme poznávali svět kolem nás a jeho podzimní proměny – zblízka, z výšky, všemi smysly – inspirovali se jím ke tvoření i hře. Pozorovali nejen na zahradě, ale i v blízkém parku i okolí. Přijela k nám nevidomá paní se psem a poznávali jsme život nevidomých – vyzkoušeli si bílou hůlku i Braillovo písmo.
Sklízeli jsme naše výpěstky, třídili, vážili, plánovali, nakupovali na farmářském trhu, škrábali, krájeli, vařili, ochutnávali, oslavovali podzim a jeho dary. Užili jsme si zahradní slavnost s rodiči a přáteli školy. Předškoláci i některé ostatní děti z 5. třídy poznávaly Prahu a její krásy.
V některých třídách se seznamovali s ježčím světem i světem z ježčí perspektivy, ale i s jinými živočichy. Hledali a poznávali houby, sbírali přírodniny a hráli si s nimi i muzicírovali, učili se pracovat se dřevem. Prostě jsme se měli…
Září 2024
„Naše škola a moje místo v ní“
Září je pro všechny plný poznání…s dětmi jsme se poznávali vzájemně mezi sebou, ale stejně tak režim a chod naší školky. Prošli jsme si celou MŠ od kuchyně až po třetí patro. Zjistili jsme z jakých surovin vaří paní kuchařky, kde je tělocvična, kam budeme od října chodit cvičit a jak to vypadá v ostatních třídách.
Poznávali jsme i kouty naší zahrady za hezkého počasí a blízké okolí školky, Riegrovy sady i Rajskou zahradu nejen za deště. Venku se zabavíme za každého počasí. A tak déšť i aktuální situace povodní ovlivnily i hru a tvoření ve třídách. Ve třetí třídě stavěly děti protipovodňové zábrany a v některých třídách zkoušely, jaké to je když prší barvami.
Zkoumali jsme všemi smysly, byli v kontaktu s rostlinami, živočichy i přírodninami, učili se šetřit vodou, jídlem i materiálem, zacházet s výzkumnými pomůckami a sklidili, co nám truhlík přinesl.
Červen 2024
„Společně na světě“
V červnu jsme se starali o zahradu i naše třídní záhonky a zpracovávali první výpěstky – jen tak na chuť nebo na občerstvení pro hosty na zahradní slavnost. Na zahradě jsme si užívali dosyta, ale třeba 4. třída absolvovala také průzkumnický program s názvem „Doteky léta“ od „Ekodomov“ v blízkých Riegrových sadech. Děti poznávaly život hmyzu a jeho užitečnost. Využili jsme ale různé stránky letního počasí – větve polámané bouří a prudkým deštěm posloužily dětem ze 3. třídy na stavbu parádního bunkru v parku. Na zahradě jsme děti zkoušely různé pokusy s vodou i pískem. Teplé počasí nám umožnilo přenést většinu výuky ven a vnímat přírodu všemi smysly v maximální míře – venku jsme se učili, zkoumali, tvořili, cvičili, svačili i odpočívali.
Poznávali jsme různé země a jejich kulturu, obyvatele, chutě i zvyklosti. Děti z 1. třídy navštívily blízkou akvaristiku a pořídily si plakáty různých ryb z různých vod. V 5. třídě navlékali korále z těstovin a také zkoušeli stavět iglú z cukru.
Také náš celodenní výlet směřoval do přírody – užili jsme si hraní v lese i na louce a poznali zblízka užitečné včelky. A co víc, na výlet jsme se vypravili ekologicky – vlakem, poté se převezli přes řeku přívozem. Předškoláci se rozloučili ve svých třídách se svými paní učitelkami – 1. třída na Petříně, 2. třída ve vysočanském mirakulu, 3. třída v lanovém centru, 4. třída v Krtkově světě a 5. třída na kánoích. Přejeme všem krásné léto plné zážitků a dobrodružství užitých ve zdraví a předškolákům příjemný vstup do nové etapy 🙂
Květen 2024
„Rodina – náš domov“
Počasí se nám střídalo, ale my jsme si za každého počasí užívali pobyt venku, zkoumání přírody, hry na zahradě i v parku, nové blátoviště a úkryty. Děti ze 3. třídy pomáhaly pečovat o oblíbená místa v parku a provedli jejich úklid. Uklízelo se ale i ve třídách, povídali jsme si o rozdílech mezi domovem a domácností a rolích v rodině. Tématem rodina jsme se zabývali ze všech stran – od narození až po stáří, tvořili jsme rodokmeny a povídali si nad fotografiemi o všech členech v rodině. V 1. třídě přišla jedna babička, se kterou děti sázely rostlinky, v 5. třídě přišla maminka paní učitelky, aby jim jako „babička“ četla při odpočívání.
Věnovali jsme se profesím a zaměstnáním. Do 4. třídy přišla maminka architektka a představila dětem, co vše tato práce obnáší. Dětem z 5. třídy přišla svou profesi představit paní policistka a dokonce se vydali i na lezeckou stěnu a do obchodu s turistickými potřebami a oděvy. Do 3. třídy zase přišla maminka, která jim představila 3D tisk. Děti ze 3. třídy navštívily Český rozhlas, pověděly si něco o okolnostech konce druhé světové války a přemýšlely o tom, kdo je to hrdina/hrdinka. Také se na chvíli staly architekty a designéry udržitelného bydlení či konstruktéry a staviteli plachetnic.
Ve všech třídách proběhly také besídky ke Dni matek a rodin. Zpívalo se, tančilo, recitovalo, ale také tvořilo například limonády, eko koupelovou kosmetiku – koupelové bomby nebo si rodiče mohli užít různé formy relaxace. Na výletě a programu v Národopisném muzeu jsme si přiblížili život a tradice našich předků a zahráli si na svatbu. Posledního května jsme s dětmi s malým předstihem oslavili jejich svátek, který vycházel tentokrát na sobotu. Přijel pán s bubny pro každého a také jsme si užili různá stanoviště z různých zemí a koutů celého světa.
Duben 2024
„Co nás jaro učí o životě“
V dubnu jsme byli hodně venku, v některých třídách si užili dopoledne plné zkoumání a prožívání na zahradě při programu Živá půda, který jsme sestavily podle metodiky plynulého učení J. Cornella a zahájili tak zkoumání půdy a potřeb rostlin pro růst. Navštěvovali jsme Rajskou zahradu, kde se 3. třídou obohatili své encyklopedie květin o nové exempláře kreslením v plenéru. Zkoumali živly všemi smysly v Riegrových sadech i Rajské zahradě, zpívali u „vodopádů“, zúčastnili se ekoprogramu „Cítíme jaro“ v Riegrových sadech, při němž si vyrobili luční semínkové bomby, kterými obohatili naši louku na zahradě.
V některých třídách si vyrobili pokusné žížaliště do třídy, které od té doby průběžně kontrolují a starají se o něj. Žížaly nám ukážou názorně, jak kypří a provzdušňují půdu.
Celé dopoledne všechny třídy strávili na zahradě i při oslavě Dne Země. Podívali se na pohádku „Jak se Země, vítr, voda a slunce hádali“ a ve skupinách si užili zábavná stanoviště k většímu poznání živlů.
Naplánovali jsme společně, co bychom chtěli pěstovat na našich vyvýšených záhonech. Třetí třída vyrazila v rámci vycházky nakoupit semínka do specializovaného obchodu, připravili záhonek a nakonec zaseli. Ted už musíme všichni jen zalévat a čekat, co se nám urodí… Taky jsme osázeli květinové záhonky na zahradě, hledali a zkoumali broučky pomocí smýkačky a exhaustoru, váleli sudy, šplhali po stromech, pracovali u ponku, pozorovali a zkoumali semínka, tvořili louku či „květinové tašky“, vymýšleli a malovali „dárky pro Zemi“ a mnoho dalšího.
Březen 2024
„Slunce nás probouzí“
V březnu si děti užívaly hledání a pozorování prvních známek jara. Ve 3. třídě objevovali a zaznamenávali – vyrobili si encyklopedie květin rostoucích v našem okolí, do kterých si děti průběžně budou kreslit květiny, které kolem nás můžeme najít. Vyrobili „škvorníky“, úkryty pro hmyz z naší zahrady. A vynesli Morenu (zimu), aby už tu s námi jaro zůstalo.
Nejen když bylo krásné počasí a slunce nám svítilo, čerpali jsme jeho energii na zahradě, ale navštěvujeme také park Riegrovy sady, Rajskou zahradu a celé blízké okolí. S sebou máme EVVO tašku vybavenou lupami, cestovním mikroskopem či dalekohledy a dalšími bádacími pomůckami. Hrajeme si také i s přírodninami, které využíváme také jako pomůcky – třeba při hrách na školu.
Děti starší 5ti let navštívily Muzeum Bedřicha Smetany s nádherným programem, připomínajícím jeho výročí, které si užily a cestou sledovaly krásy Prahy a jejích památek. Ve 2. a 5. třídě měly zase program z projektu „Rosteme na zahradě“ od ekocentra Ekodomov s názvem „Zimní ztišení“ – ještě děti stihly program k zimě a pátrání po stopách zvířat. Všichni se už ale těšili na velikonoce a připravují se na jaro v celé jeho kráse – setí, sázení, klíčení a pučení.
Únor 2024
„Zima nás baví“
Celý měsíc se nesl ve znamení zimy a toho, co přináší nám lidem i zvířatům a přírodě. V první části února jsme oslavili masopust v duchu lidových tradic našich předků. Vyráběli tradiční masky, ochutnávali tradiční jídla, zkoušeli různé zvyky.
Dále jsme se zabývali tím, co zima přináší zvířatům, jak ji tráví a jak jim můžeme v zimě přilepšit. Pozorovali jsme ptačí hnízda, vciťovali se do potřeb zvířat, stavěli hnízda i doupata, zvířata jsme poslouchali, pozorovali, napodobovali, přikrmovali… V některých třídách proběhl metodický celek dle plynulého učení Josepha Cornella „Ptáci v zimě“. Celá mateřská škola si užila výtvarný program s prvky artefiletiky a zážitkové pedagogiky – Program „Hnízda a doupata“ – zimní dílnu s tématikou zvířat, jejich nor, doupat a hnízd. Povídání o zvířatech, která v zimě spí a která ne. Kreslení zvířátek a společné tvoření hnízd a doupat z přírodnin s reflexí a sdílením na závěr.
Věnovali jsme se také pohádkám a zimním sportům a jejich bezpečnosti. Zkoušeli jsme také lézt na stromy a přemýšleli, které stromy jsou na lezení vhodné, a které bychom naopak mohli našimi pokusy poškodit.
Leden 2024
„Co děláme celý rok pro sebe a náš svět“
V měsíci lednu nás hned první týden navštívili Tři králové z 1. třídy, kteří nesli své dary jako myrhu, kadidlo a zlato. Průvod se představil v každé třídě, celou naší školou.
S dětmi jsme si užívaly sníh a led nejen při pobytech venku, ale také jsme zkoumali a tvořili krásná díla. Pořádně mrzlo, ale i sněhové radovánky dětem neunikly.
Staráme se o své prostředí i okolí – probrali jsme téma třídění a recyklace a také nezapomínáme na péči o morčata Hugo a Lojzu.
Všechny třídy navštívily program „Astrohrátky“ a při té příležitosti se někdo stihl i podívat na okolí Petřínské rozhledny. První třída si také užila návštěvu Národního muzea a třetí třída navštívila Staroměstské náměstí a Orloj při tématu ročních období a času.
Prosinec 2023
„Vánoce a my“
Hned 1.prosince jsme s dětmi ozdobili vánoční stromek na Náměstí Míru vlastnoručně vyrobenými ozdobami z dřívek a vlny. Nádherně nám k tomu začalo sněžit a sněhová nadílka pokračovala i další dny. Užili jsme si na sněhu spoustu legrace v blízkém parku.
Pro ptáčky jsme vyrobili jedlé ozdoby, které děti zavěsily na smrček na zahradě a nebo rozvěsily v Riegrových sadech. Ozdobené vánoční stromky na děti čekaly ve třídách a nechyběla ani nadílka do všech tříd i na zahradu.
Děti se k předvánočnímu času připojily aktivně – vnímaly vůně i rozmanitost vánoc všemi smysly, pekly, sušily ovoce i ochutnávaly.
Závěr měsíce prosince jsme zakončili besídkami na třídách – některé probíhaly venku, jiné ve třídách, ale všichni si společně užili atmosféru vánočního času a tradic. Těšíme se na Vás v roce 2024.
Listopad 2023
„Abychom byli zdraví“
V listopadu padá spousta listí, kdy se příroda chystá na zimu a děti si nejen s listím vyhrály. Pouštěly draky a užívaly si podzimní počasí, kdy nám svítilo slunce, ale i zapršelo a ke konci měsíce dokonce zasněžilo. 😊 Děti stihly ale přihrnout listí ke stromům a dozvěděly se, kteří ptáci odlétají na zimu do teplých krajin.
Věnovali jsme se pražským pověstem, děti z 1. třídy navštívily Faustův dům. Všechny třídy si užily vycházku s průvodkyní paní Královou na Vyšehradě. Hned za branou si děti zkusily odkrokovat, jak silné je opevnění, na dalším místě, kde původně stála brána Špička jsme viděli v kamenech stopy po zbraních. Zastavili jsme se u rotundy svatého Martina, kde prý o půlnoci dodnes straší strašlivý pes s tureckým turbanem. U Cihelné brány jsme viděli vchod do tajné chodby a dozvěděli se, že jsou zde uložená některá původní sousoší z Karlova mostu. Kopečkem nahoru jsme došli k místu, kde je v parčíku původní socha svatého Václava z Václavského náměstí. Dozvěděli jsme se o kostelu svatého Petra a Pavla a pověsti Čertových kamenů. Na hřbitově Slavín jsme viděli hrob spisovatele od Rumcajse a Manky, ale třeba i Bedřicha Smetany. Došli jsme k vyhlídce, kde skočil Horymír s Šemíkem, a i k soše kněžny Libuše.
Protože v měsíci listopadu jsme si povídali také o lidském těle, zdraví a o tom, co nám prospívá či škodí, tak nejen že se tomuto tématu děti věnovaly během dopoledních činností, ale i ve dvou třídách si přichystali dílnu pro rodiče na téma zdraví. Ve 4. třídě si užili „Levandulové odpoledne“. Děti přichystaly levandulové sušenky, paní učitelky levandulový čaj a společně s rodiči potom děti šily polštářek naplněný levandulí. V 1. třídě si děti přichystaly jablíčkovou dobrotu a společně s rodiči tvořily přírodní mýdlíčka. Všechny třídy také navštívily akci od zastupitelstva na náměstí Míru k uctění památky Dne válečných veteránů.
Funguje nám skvěle EKO služba nejen ve školce, ale zapojují se i rodiče doma. Využíváme opětovně spousta materiálů k dalšímu tvoření či hrám. Staráme se o morčátka Huga a Lojzu.
Říjen 2023
„Podzim kolem nás“
Všechny třídy si užily výlet do Dendrologické zahrady v Průhonicích s názvem „Podzim v zahradě“, kde je přivítaly paní lektorky povídáním o ročních obdobích. Děti pozorovaly pestrost barev podzimu v zahradě, poslouchaly, jak listí šustí, očichaly typické vůně různých stromů, ale i bylinek, které si samy natrhaly do kelímku. Vyfotily se u nádherných jiřin a poté v učebně tvořily svá bylinková mýdla. Než mýdla ztuhla, viděly velké mraveniště a zahrály si na mravence, kteří staví společně své mraveniště z dřívek. Ve skupinách vytvořily pelíšek pro ježka ze všeho, co místní lesík nabídl. Při cestě k autobusu ještě pozorovaly cestu semínka a padajícího listí, ale i traktory a zahradnická vozítka při jejich práci.
Stále si s dětmi ještě užíváme krásné podzimní počasí, ale klidně i déšť, na které jsme vybaveni. Trávíme čas na zahradě i v blízkých Riegrových sadech. Pozorujeme, jak se příroda na podzim mění a listí se odbarvuje. V některých třídách děti „uspávaly“ stromy na zahradě při tematickém celku dle plynulého učení Josepha Cornella s názvem „Když stromy usínají“, kterým je provází stromový skřítek a jehož cílem je více vnímat přírodu a rozmanitost stromů. I ve třídách si dokážeme užívat a využívat různé pomůcky k poznávání či zajímavé hře.
Dne 12. října se na zahradě konala Podzimní slavnost, které se zúčastnily nejen děti, ale i jejich rodiče a příbuzní. Děti všechny přivítaly písní Pod naším okýnkem za doprovodu pana učitele na flétnu. Zarecitovali jsme říkanku a pak už děti společně s rodiči obcházeli všechna stanoviště, které si pro ně paní učitelky připravily. Nechybělo ani již tradiční vyřezávání dýní naším hostem, skvělé občerstvení od paní kuchařek a něco si nachystaly i děti z některých tříd. Všichni si to i přes slabý deštík moc užili.
Září 2023
„Naše školka a moje místo v ní“
Po prázdninách jsme se opět sešli, přivítali jsme nové spolužáky i paní učitelky. Na všech třídách se všichni již zadaptovali, poznaly nové i změněné a nastavili si svá třídní pravidla, zvyky a rituály. Seznámili jsme se s EKO službou, do které se děti hned s radostí zapojily. Poznaly kde a jak třídíme odpad, kompostujeme, šetříme energiemi, chráníme přírodu, pečujeme společně o morčátka Huga a Lojzu v 1. patře.
Užívali jsme si pobyt venku, jak na zahradě a všech jejích částech – lesík, hrad, hmatový chodník, jezírko, hry s vodou i pískem; tak i blízké okolí – Riegrovy sady, Rajská zahrada, nádraží. Babí léto pomalu končí, tak si ho některé z dětí připomněly alespoň stavbou pavoučků z přírodnin. Děti pozorovaly měnící se přírodu a přicházející podzim, využívaly lupy, dalekohledy a další pomůcky. Chystaly také truhlíky a zahradu na zimu, pracovaly se zahradním nářadím, kompostovaly.
Ve školce nás navštívilo interaktivní představení s názvem „Vivat kompostík“, kde skvělí herci ukázali cestu snězeného jablíčka zpátky ke své jabloni. Děti si to velmi užily a po skončení je čekalo ještě několik stanovišť. Hledaly živáčky v půdě, tvořily strom s živinami a plody, zahrály si na žížalu, kde ověřovaly, co vše kompostovat a poznávaly hmatem kompostovatelné a nekompostovatelné.
Červen 2023
„Společně na světě“
Poslední měsíc před prázdninami byl nabitý až do konce. Proběhla spousta akcí, ať už s environmentální tématikou nebo ne. Navštívili jsme DOX a program s názvem „Gulliverova cesta do světa fantazie“, kde si děti hrály se svou fantazií, učily se o ní mluvit a svá díla prezentovat, vyzkoušely si frotáž na známé vzducholodi.
Ve všech třídách se paní učitelky rozloučili s odcházejícími předškoláky – v 1. třídě si pochutnali na zmrzlině a byli na hřišti, ve 2. třídě si udělali výlet vlakem do Krtkova světa, ve 3. třídě navštívili výstavu medúz, ve 4. třídě a v 5. třídě si to také dostatečně užili.
Jako každý rok se uskutečnil celodenní výlet – tentokrát do Vlašimi a Parazoo. Děti měly připravený program, poznaly zvířátka, která tam mají a pochutnaly si v restauraci na skvělém obědě. Počasí vyšlo, všechno proběhlo jak mělo a tak je jasné, že to děti na zpáteční cestě autobusem trochu zmohlo 🙂
Protože počasí se celkem umoudřilo, užíváme dosyta zahradu a hry s vodou, pískem, pozorujeme a zkoumáme hmyz. Navštívili jsme společně také akci s názvem „Vodní svět“ v blízkém parku Riegrovy sady, kde děti poznaly různý život v okolí vody, zaskákaly si v pytli a trefovaly se míčkem do správného „kontejneru“. Prostě jsme si chtěly vychutnat a užít poslední chvilky spolu. Všem přejeme krásné prázdniny plné zábavy ve zdraví a těšíme se brzy na viděnou.
Květen 2023
„Rodina – náš domov“
V měsíci květnu už se velmi oteplilo a tak nám nic nebrání co nejvíce času trávit venku. Na zahradě, v Riegrových sadech i v Rajské zahradě. Děti si vymýšlejí různé vlastní hry, rády si hrají s přírodninami a zkoumají, pátrají, pozorují a poznávají vše kolem nás. Sázelo se, zalévalo i dešťovou vodou, kterou máme v sudu na zahradě.
V některých třídách se uskutečnil metodický celek dle plynulého učení Josepha Cornella, který se snažil podpořit děti v tom, aby byly v přírodě. V 5. třídě si užili „Živou půdu“ a ve 3. třídě „Kvetoucí třešeň“. Za teplého počasí si užíváme na zahradě chůzi na boso po hmatovém chodníku či pozorování zrenovovaného jezírka, kde už máme spoustu různého hmyzu.
Věnovali jsme se tématu rodiny a oslavili svátek maminek, kdy si každá třída nejen pro maminky připravila krátké vystoupení a třeba i dílny nebo odpočinkové aktivity. Samozřejmě nechybělo ani zdravé občerstvení připravené dětmi.
Povídali jsme si o profesích a tradičních řemeslech. Při návštěvě Polytech busu si děti zahrály na zedníky, při návštěvě hasičárny s předškoláky se dozvěděli o síle jednoho z živlů – ohni. Někde pracovali se dřevem, jinde si vytvořili čističku vody a zjistili i její sílu. Neustále hlídáme odpady – jejich třídění, ale i eliminování. I oděvní návrháři své zbytky látky recyklují, jak jsme se dozvěděli při návštěvě jedné maminky, která dětem svou profesi představila.
Duben 2023
„Co nás jaro učí o životě“
Při pobytu venku navštěvujeme blízká okolí – Riegrovy sady, Rajskou zahradu, ale už i dost často zahradu MŠ. Užíváme si častěji svítícího slunce a čerpáme z něj energii pro další dny. A nejen my, ale i příroda obecně – probouzí se rostlinky, hmyz a to vše děti rády pozorují a zkoumají. Některé třídy navštívily i trhy – ať už velikonoční či farmářské na Náměstí Míru nebo jinde v okolí.
Navštívilo nás Ekocentrum Koniklec se svým programem „Zahrada se probouzí“ a milé paní lektorky dětem představily, odkud pochází název ekocentra, dále je seznámily s koloběhem v přírodě a navazujícími jednotlivými obdobími. Děti pozorovaly pupeny keřů a stromů na zahradě, poznaly různá semínka, zkypřily půdu na záhonkách na zahradě a následně semínka zasadily. Průběžně je však kontrolují a pečují o ně. Našly i několik žížal a jednu si odchytly na pár dní do sklenice, aby ve třídě mohly pozorovat, jestli dělá, a případně za jakých podmínek, chodbičky v půdě.
Aktivně funguje EKO služba ve všech třídách, která hlídá šetření vodou a energiemi, neplýtvání jídlem, třídění odpadu, kompostování i péči o zvířata a rostliny ve třídě. EVVO deník děti nadšeně dostávají domů a ve spolupráci s rodiči poté sdílejí své zážitky a aktivní přispění přírodě a udržitelnosti. Kompostík Šlupík je také nadšeně přinášen zpět do MŠ naplněný vším prospěšným pro školkový kompost 🙂
Pranostiku „na svatého Jiří vylézají hadi a štíři“ jsme poznali díky obrazům a legendám ve stejnojmenném programu při návštěvě Národní galerie v Anežském klášteře. Děti poznaly prostředí galerie a také si draka z vyprávěné legendy vytvořily.
Jako každý rok jsme oslavovali v MŠ Den Země – tentokrát s názvem „Bádání v zahradě“, kde byly děti seznámeny motivační stínohrou s koloběhem v přírodě – nejen na zahradě. Kdy se příroda probouzí, kvete, plodí, chystá ke spánku a spí. Ke každému tomuto období vždy za třídu paní učitelky vymyslely stanoviště s aktivitami. Za splnění každé aktivity dostala skupinka dětí odměnu, kterou všichni poté využili pro další práci ve třídě. Poznali jsme semínka zrakem a některá jsme i ochutnali, tvořili z nich obrázky, chytaly berušky z pavoučí sítě. Sbírali květy a pátrali po přírodninách ukrytých pod kelímky, které jsme pak zaznamenávali do mapky. Poznali jsme, jak zrají jablka a také je sklízeli. Sbírali jsme jedlé houby a poznávali ty nejedlé či jedovaté. Hledali jsme ptáčky na stromech a přiřazovali je na správné místo v období, kdy přichází zima. Sbírali jsme a třídili listy. Zakrývali jsme záhonky sněhem a hráli si na žížaly v zimě. Sice nám ze začátku zapršelo, ale i tak jsme vše zvládli a užili si společně 🙂
Březen 2023
„Slunce nás probouzí“
V březnu si děti užily ekoprogram „Datel, doktor stromů“ na zahradě naší MŠ. Doktor datel má na starosti péči o stromy, ale potřeboval i nějaké pomocníky. Každý takový pomocník by měl umět strom pěkně pozdravit, poznat, jestli je to miminko, školák nebo babička a nakonec odhalit, jestli strom něco trápí. Děti tak v průběhu programu prozkoumávaly jednotlivé stromy a zjišťovaly, co mají společného a čím se naopak od sebe liší. Hravou formou si zopakovaly, z jakých částí se strom skládá.
Když bylo již krásné počasí a slunce nám svítilo, čerpali jsme jeho energii na zahradě, pozorovali, jak se vše začíná měnit a probouzet. Ve 4. třídě děti prozkoumávaly a sledovaly rašící pupeny všech stromů a keřů, které v MŠ jsou. Pátraly a důsledně zaznamenávaly do pracovních listů. Ale nejen na naší zahradě jsme pozorovaly, co vše se chystá probudit. Navštěvujeme park Riegrovy sady, Rajskou zahradu a celé blízké okolí. S sebou máme EVVO tašku vybavenou lupami, cestovním mikroskopem či dalekohledy a dalšími bádacími či vytvořenými pomůckami.
Pozorujeme a chráníme hmyz a to nejen ve 3. třídě, kde mají k pakobylce Tyčce ještě nový přírůstek strašilku jménem Ananas, ale i hmyz kolem nás – v parku nebo na zahradě. Ve 2. třídě se staráme každodenně o morčátka a moc děkujeme všem dětem i rodičům, když jim přinesou nějaké dobroty. Skvěle se nám osvědčil Kompostík Šlupík, který ve všech třídách děti plní a EKO služba se nám stará o šetření vodou, jídlem i odpady.
V některých třídách si děti užily další z metodických celků plynulého učení Josepha Cornella a to „Živá půda“. Prozkoumaly půdu na různých místech, poznaly, jak voní, jestli vydává nějaký zvuk a objevily spoustu nových věcí. Smrtnou neděli byla sice MŠ zavřená, ale s dětmi v 2. i 5. třídě nezapomněly děti vynést zimu – Moranu. Vše proběhlo, jak mělo a tak doufáme, že už teď bude krásné jarní počasí 🙂
Únor 2023
„Zima nás baví“
V měsíci únoru bylo počasí nejprve dešťové, ale děti si to venku užívají za každého počasí. Vždy si dokáží najít zábavu a nové věci k poznávání – jako třeba chytání kapek deště na prsty a pozorování, jestli se udrží či rozpustí. Když přišel mráz, tak nejen on dokázal malovat 🙂
V některých třídách se uskutečnil metodický celek dle plynulého učení Josepha Cornella, jehož cílem je dostat děti ven a upevnit v nich tak pocit, že být venku je jejich přirozenou součástí. Tentokrát šlo o téma „Ptáci na krmítku“. Tato metodika se rozděluje na čtyři fáze: probuzení, nadšení; zaměření pozornosti; přímý prožitek a sdílení. Děti si tak poslechly pohádku o vrabci, který nakonec neměl v zimě co jíst, poté si vyzkoušely sbírat potravu zobáčky (kolíčky), následně se seznámily s tím, co ptáci mohou jíst a co z toho můžeme ochutnat i my lidé, poznaly zvuky ptáčků, hledaly jejich pírka či jiné stopy, zahrály si hru „fotoaparát“ a poté fotografii nakreslily. Nakonec pokusem nabídky potravy sledovaly a hodnotily, co ptáčkům chutná a jak jim v zimě můžeme my lidé pomoci.
Navštívili jsme následně Botanickou zahradu v Praze a užili si program „Jak krmit ptáky“, kde si děti ověřily své znalosti o ptáčcích, dozvěděly se toho spoustu nového a dostaly i krmení pro ptáčky v zimě. Přikrmovali jsme tak ptáčky na terasách, zahradě i v Riegrových sadech či blízkém okolí.
Na konci února jsme si všichni užili masopustní veselici, kdy všechny třídy navštívil masopustní průvod ze 4. třídy. Spolu jsme si zatančili, zazpívali a ochutnali tradiční masopustní dobroty. Všechny masky byly letos opravdu velmi povedené a děti i rodiče se na jejich výrobě určitě vyřádili. 🙂 Bylo to veselé, zábavné a krásné.
Každodenně se osvědčila EKO služba, kdy se děti vzájemně hlídají a šetří tak nejen odpady, ale i vodou či energiemi. Důsledně ve spolupráci s rodiči donáší Kompostíka Šlupíka a vysypávají na kompost, sdílí i zážitky v EVVO deníku a vzájemně se inspirují.
Leden 2023
„Co děláme celý rok pro sebe a náš svět“
V lednu všechny třídy tradičně navštívili Tři králové z 2. třídy- Kašpar, Melichar, Baltazar a jejich družina. Zazpívali píseň a nezapomněli označit dveře křídou. Byli nejen ve třídách, ale i u paní zástupkyně, v ředitelně, u paní hospodářky, v kuchyni i v prádelně, takže je teď celá MŠ pod jejich ochranou 🙂
Začal nový rok a tak jsme si s dětmi povídali o ročních obdobích, měsících v roce, dnech v týdnu. O tom jak probíhá den a noc a jaký je denní režim. Proč je důležité být venku a pohybovat se, správně a pravidelně jíst či pečovat o své zdraví i hygienu. Přiřazovali jsme k jednotlivým ročním obdobím jejich typické znaky, vytvářeli kalendáře i zaznamenávali počasí. Nejen venku jsme pozorovaly proměny typické k ročním obdobím i měsícům, ale i to jak se správně a vhodně obléci.
Poznávali jsme vesmír a planety pomocí her a encyklopedií. S využitím různých pomůcek a materiálů jsme si zkoušeli vesmír i ve školce. Cvičili jsme jako mimozemšťani, hráli si na kosmonauty, kreslili a malovali.
Navštívili jsme Muzeum Říčany a užili jsme si výukový program s názvem „PETruška na cestách“. Dozvěděli jsme se mnoho nového a to, co jsme již věděli, jsme si potvrdili. Jak správně třídit odpad, jak ho recyklovat a nejlépe jak odpadu vůbec předcházet. Co se děje s odpadem, když ho vyhodíme do správného kontejneru a co z něho může dále vzniknout.
Téma odpadů jsme se věnovali i ve školce. Tvořili jsme nové věci z odpadového materiálu, shlédli krátký dokument například o upcyklaci. Při pobytu venku jsme pečovali o své okolí s využitím sběrných kleští a ochranných rukavic. V 1. třídě si děti dokonce zahrály pohádku „O princezně Zemi“.
Venku jsme si užili sněhu a zimních radovánek, pozorování a hry se sněhem. Zkoumali jsme a různě tvarovali, stavěli různé stavby s využitím přírodnin. Pečujeme v 2. třídě o morčata Huga a Lojzu a v 3. třídě se děti starají o pakobylky. Skvěle nám funguje EKO služba a využití Kompostíka Šlupíka a nádherně děti sdílejí své zážitky a poznatky díky EVVO deníku.
Prosinec 2022
„Vánoce a my“
Poslední měsíc v roce 2022 jsme přivítali hned 1.12. zdobením vánočního stromku pro naši školu na Náměstí Míru. Na zdobení se podílela celá mateřská škola, dřevěné ozdobičky malovaly samy děti. Prohlédli jsem si vánoční trhy s tradičními dílnami a řemesly, Betlémek a někteří ochutnali i trdelník 🙂 S ozdobeným stromečkem a ozdobami jsme mysleli i na zvířátka. Děti tvořily pro ptáčky ozdoby z dobrot a nastrojily tak vánoční smrk na zahradě naší školy. Jak je vidět na fotografiích, ptáčkům opravdu chutnalo. S přáním krásných Vánoc děti myslely i na ostatní děti, které si je nemohou užít naplno jako my všichni a tak se podělily o hračky a jiné drobnosti a společně připravily „Krabice od bot“ pro věkově určené děti. Společně jsme pak tyto dárky odnesli všichni na sběrné místo rodinného centra Paleček. Paní nám velmi děkovala a odměnila naše děti samolepkou a přáním hezkých svátků.
K Vánocům patří tradice a zvyky, které dětem v 1. patře představil lektor z výukového programu AMPI. Pan lektor dětem ukázal zvyk jmelí, pečení vánočky, lití olova a další. Ve všech třídách si pak děti užily tyto zvyky naplno s paní učitelkami. Objevili čertí miminko, peklo se cukroví, perníčky, louskaly ořechy, pouštěly lodičky, rozkrajovala jablíčka a nakonec nás navštívil Ježíšek 🙂 Děti z druhé třídy navštívily Národní galerii v Anežském klášteře a pozorovaly tak narození Ježíška nad obrazy. Vyzkoušely si psát husím brkem s inkoustem, vybarvily omalovánku. Jiné třídy navštívily vánoční trhy například na Staroměstském náměstí a užívaly si adventní čas.
Nakonec všechny děti ve všech třídách uspořádaly vánoční besídky pro rodiče s dílnami. Někde hrály divadýlko, jinde přednášely říkanky či předvedly taneční vystoupení. Všichni si zazpívali vánoční písně a koledy, v dílnách tvořili svícny z jablka, umělého sněhu a přírodnin či další ozdoby pro ptáčky. Užívali jsme si i sněhu – jezdili na lopatách, zkoumali sněhové vločky, tvořili sněhuláka či jiné stavby ze sněhu s využití přírodnin. Všem přejeme příjemné prožití vánočních svátků a do roku 2023 mnoho zdraví.