EVVO

Září 2020

„Naše školka a moje místo v ní“

V průběhu prázdnin započala u nás dlouho očekáváná rekonstrukce zahrady, a proto se v letošním školním roce zaměříme na poznání a zabydlení v nové zahradě. Chápeme zahradu jako živý organismus, a tak jí budeme poznávat a zkoumat její proměny různými smysly – fotit, kreslit, vytvářet plánky, srovnávat s fotografiemi a vzpomínkami na starou zahradu. Budeme zjišťovat co funguje dobře a co méně. Kdo a kde v zahradě žije, co kde roste a jak to spolu souvisí…

V září jsme přivítali nové kamarády a na jednotlivých třídách jsme si společně vytvořili pravidla a dohodli se na jejich dodržování. S dětmi jsme prošli prostory školy včetně tělocvičny, keramické dílny, prádelny, kde jsme viděli i mandl „v akci“.

V nedalekých Riegrových sadech jsme již prozkoumali mnoho stromů i dalších možností jeho využití „z blízka“…konečně jsme provětrali naše EVVO tašky, které mají děti na každé třídě. Výbavu těchto tašek jsme si uzpůsobili programu – pozorovali jsme z dálky, z blízka, přes barevná sklíčka… V parku jsme si zahráli mnoho poznávacích, smyslových a seznamovacích her. Došli jsme i do Rajské zahrady, kde jsme zahlédli několik živočichů a povídali jsme si o jejich způsobu života.

Co se týká živočichů, tak do 4 a 5. třídy si děti již pořídily dva nové chlupaté spolužáky, které pojmenovaly Písek a Koko. Děti se učí společně o zvířátka starat a pečovat o ně. Ostatní třídy pečovaly zejména o vyvýšené truhlíky na terasách. Děti zalévaly a sklízely ještě úrodu která v létě dozrála – rajčata, jahody, okurka, pažitka… Ve 3. třídě jsme ještě stihli zasadit špenát, salát a ředkvičky a nyní se necháváme překvapit, zda se nám podaří ještě letos něco sklidit.

Na třídách jsme také zkoumali a pozorovali, bádali a dumali, vyráběli a pracovali s nářadím a pomůckami. Nezapomínáme ani na třídění a kompostování, ochranu přírody a šetrné zacházení s vodou. I přes nutnost roušek si děti užily divadlo „O Palečkovi“ a také si přiblížily patrona české země svatého Václava.

 

 

Únor

Zima, zima, zimička“

Únor bílý nám příroda sice nenadělila, ale to nám nebrání v užívání si přírody jak na naší zahradě, tak v blízkém parku. S rodiči jsme vyrobily nejrůznější krmítka pro ptáčky. Při výrobě jsme snažili použít přírodních nebo dokonce odpadových materiálů.

  

O tom, jak se mají ptáčci v zimě, jak je od sebe poznáme a jak jim můžeme pomoci, jsem se učili převážně venku. Provedli jsme pokus, co ptáčkům nejvíce chutná. Zahráli jsme si na straku, naslouchali hlasům ptáčků nebo hledali jejich přítomnost u nás na zahadě.

Vyprávěli jsem si, četli, i hráli tradiční české pohádky. Navštívilo nás divadlo „Princezna na hrášku“, předškoláci byli na exkurzi v České televizi..

Již tradičně jsme oslavili masopust, každá třída trochu jinak-někdo pekl koláče, jiní smažili koblížky nebo prošli školku s masopustním průvodem. Hodně jsme si hráli, zpívali, nasmáli se a moc si to užili.


Leden

„Co děláme celý rok“

Na Nový rok o slepičí krok a na Tři krále o tři kroky dále. Téma Tří králů nás provázelo na začátku nového roku, kdy si děti vyrobily koruny, stavěly betlémskou hvězdu a zpívaly tradiční koledu.

Poznávali jsme vesmír, pojmenovali si a tvořili jeho planety. Jemnou motoriku jsme procvičili pomocí pinzety a chytání hvězdiček.  Seznámili jsme se s jednotlivými ročními obdobími a jejich rozdíly. Pomocí pokusu jsme si vyzkoušeli, jak se střídá den a noc a posloupnost jednotlivých částí dne.

Navštívili jsme planetárium a program Polaris (pohádka o dvou kamarádech, kteří se v přírodě nemohou nikdy potkat – lední medvěd a tučňák. Při cestě vesmírem hledají příčiny střídání dne a noci, ročních období a existence polární noci). Také jsme navštívili stálou interaktivní výstavu o vesmíru a proběhli se ve Stromovce.

 

Učíme se, jak správně třídit odpad a předcházet vzniku odpadu. Vyrábíme hliníkožrouta a zpracováváme různé odpadové materiály. Tvoříme z nich „Bubáky“, využíváme k telefonování a při cvičení. Pomocí smyslu také rozpoznáváme z jakých materiálů jsou věci vyrobené.

  

Poprvé jsme také navštívili Centrum současného umění „DOX“ kde děti v programu „Pohádka o továrně“ zjistily, že staré neznamená nepoužitelné. Děti se nakonec staly architekty a zachránci jedné staré a zdánlivě neužitečné továrny. Nakreslili jsme, co se v galerii muže vystavovat a následně si prošli i část výstavy.

   

 

Prosinec

„Těšíme se na Ježíška“

Jako tradičně již druhým rokem jsme advent letos zahájili zdobením vánočního stromečku na Náměstí Míru. Navštívili jsem Národopisné muzeum, kde jsme se seznámili se zvyky a tradičními postavami, které patří k předvánočnímu a vánočnímu času. Přišel k nám Mikuláš, společně jsem se připravili na Vánoční besídky pro rodiče – upekli jsem perníčky a další dobroty včetně pečeného čaje. Vyrobili jsme z přírodnin ozdoby na stromečky – sušené plátky pomerančů, šišky apod.

  

V letošním roce jsme již jako tradičně uspořádali sbírku hraček a oblečení. Výtěžek z prodeje pomohl chlapci a jeho rodině s uhrazením dalšího kola terapie spastické formy dětské obrny, kterou Daník trpí. Dále jsem se zapojili do dobročinné sbírky „Krabice od bot“. Společně s dětmi a rodiči jsme naplnili, zabalili a předali za každou třídu jednu větší krabici vybraným chudým dětem v Praze.

Pod krásně vyzdobenými stromečky jsme našli bohatou nadílku, která nás velice potěšila. Společně jsme si užili i vánoční tradice – pouštění lodiček, krájení jablíček či házení bačkorou.Se školkou a s kamarády jsme se rozloučili celoškolkovým zpíváním koled u stromečku na zahradě MŠ.

 

Listopad

V listopadu jsme se věnovali poznávání naši země. Z podzimních přírodnin jsme si vyrobili amulety, které nás provázely při poznávání naších Starých pověstí českých.  Praotec Čech nás vzal na horu Říp. Putovali jsme po stopách Kroka a jeho dcer. Poznávali jsme různé bylinky dle vůně a povídali si o jejich léčivých schopnostech. S paní průvodkyní jsme se vydali na Vyšehrad. Viděli jsme, místo odkud skákal na Šemíkovi Horymír. Dozvěděli jsme se o Čertových kamenech, navštívili Slavín a kostel sv. Petra a Pavla.

S dětmi jsme si přiblížili důležitost státních svátků a pranostik– zejména sv. Martin a 17. listopad. Děti se seznámily s pojmy jako svoboda, odpovědnost ale i hranice. Prostřednictvím her jsme se snažili jim přiblížit důležitost těchto slov a zamyslet se nad tím, co by nám v životě chybělo a o co nechceme přijít. Navštívili jsme také Pomník svatého Václava na Václavské náměstí.

Nezapomínáme ani na přírodu, vyráběli jsme krmítka pro ptáčky a rozvěsili je po zahradě.

Pochmurné, proměnlivé podzimní počasí sebou přineslo i větší nemocnost našich dětí a tak se všechny třídy zapojily do projektu „Poznáváme lidské tělo a pečujeme o své zdraví“. Hráli jsme si na lékaře, na nemocnici, prohlíželi jsme encyklopedie. Zkrátka – studovali jsme jako opravdoví lékaři. Už poznáme části lidského těla, víme, jaké máme smysly a co díky nim naše tělo dokáže. Při sestavování kostry z přírodnin jsme zjistili, že se tělo skládá z kostí a svalů.

 

A jak pečujeme o své zdraví? Nejen přiměřeným oblékáním podle počasí, ale i správnou hygienou a životosprávou. Sklízeli jsme měsíček z truhlíku a vyrábíme měsíčkovou mast. Trápí vás kašel nebo bolest v krku? Nebo vás honí mlsná a chcete mlsat zdravě? Vyrobte si super jednoduchý a chutný lék (bonbón). Stačí rozpustit březový cukr (xilitol) a přimíchat léčivé byliny (jitrocel, mátu, mateřídoušku, bezový květ, levanduli…). Směs nakapejte na pečící papír, nechte vychladnout a máte hotovo. Dobrou chuť a brzké uzdravení!

 

A co nakonec? Víme, že pečovat o své zdraví je správná věc.

 

 


Říjen

Říjen a vůbec podzim jsme uvítali tradiční „Podzimní slavností“, kde jsme si užívali společně strávené odpoledne s rodiči na naší zahradě. Děti si připravily malý program pro rodiče, každá třída společně připravila podzimní zdravé občerstvení. Tradičně jsme shlédli vyřezávání dýní, společně si zasoutěžili a vůbec si to všechno moc užili.

Na naší  zahradě jsme založili „sbírku kamenů“ a to nejen pro okrasu, ale hlavně proto aby se u nás líbilo nejrůznějším živočichům. Také jsme po prázdninách začali opět pracovat s keramickou hlínou.

Pokračujeme v péči o záhony a truhlíky-sklízíme, co jsme zaseli. A že toho bylo.. 🙂 Nejvíc nám chutnali vlastní brambory na loupačku. Ladem nenecháváme ani zahradu.

Na návštěvu k nám přišla paní spisovatelka a představila nám knihu o lesních zvířatech „V korunách stromů“. Autorka nám z knihy přečetla úryvek, společně jsme si i zazpívali.

Na zahradě jsem objevili dopis od skřítka Podzimníčka, který nás naučil spoustu zajímavých věcí o podzimu, třeba jak usínají listnaté stromy. A protože jsme děti šikovné a učenlivé, skřítek Podzimníček si nás vzal za své pomocníky.

Závěrem října jsme se vypravili na výlet do lesa. Navštívili jsme Zookoutek v Malé Chuchli, kde jsme předali nasušené zbylé pečivo. O tom, jestli zvířátkům chutná, jsme se osobně přesvědčili 🙂 .


Září

„Já a moji kamarádi“

V září se do školky těšíme, s radostí tam běžíme. Čekají nás kamarádi, hrajeme si spolu rádi. Malujeme, kreslíme, zpíváme, cvičíme, stříháme, lepíme a stavebnice stavíme. Učíme se hodní být, kamarády nezlobit a přírodu chránit.

 

Seznamujeme se se školkou a jejím okolím. Při procházkách do Rajské zahrady a Riegrových sadů zjišťujeme, co vše se přes prázdniny změnilo a nového v parku přibylo. Navštívili jsme „lezecí dub“ pozorovali jsme záhony plné květin, pilných včel a opodál našli nový hmyzí hotel. Vytváříme mapu školky.

Také jsme prozkoumali, co nám přes prázdniny uzrálo v truhlíku – několik jahod, mrňavé kedlubny, mrkve a hlavně meloun (malý, ale sladký). Sklizeň brambor a řepy je ještě před námi, tak snad bude alespoň na polévku…

 

Nové děti jsme seznámili s naším kompostérem a připomněli si, co tam patří a co ne. Babí léto je krásné období, a tak nezapomínáme ani na to zalévat květiny, záhonky a ovocné stromy dešťovou vodou. Neplýtváme jídlem (nandáme si tolik, kolik sníme – sušení starého pečiva pro zvířátka). Nově začínáme u louky se sbírkou kamení. Děti mohou donést kameny různých velikosti i různě pomalované. Takto chceme přilákat broučky, ať máme co pozorovat.

V naších EVVO koutcích zkoumáme, vyrábíme a pracujeme s nářadím. Pečujeme a chováme na třídách křečky a želvu.

  

 

 

Červen

 

 

Na začátku měsíce jsme oslavili dětský den tématem „Letem světem“ v Riegrových sadech. Pro děti bylo připraveno několik soutěžních disciplín, tvořivé dílny, skákací hrad, občerstvení i zasloužilá odměna. Na zahradě MŠ se konala Zahradní slavnost s rodiči. Součástí programu byly opět různé disciplíny pro děti a bohatý doprovodný program – bubnování, malování na obličej, pletení copánku a v tělocvičně probíhala prezentace EVVO fotek z celého školního roku.

V červnu se věnujeme tématu cestování a poznáváme různé země a jejich zvyky. Procestovali jsme Itálii, Vietnam, Mexiko, Rusko, Albánií apod. Paní kuchařky připravily i speciální jídla a pokrmy které se vaří v různých zemích. Sami jsme si také zkusili, jak se připravují a vaří pravé italské špagety.

Čekal nás i celodenní výlet na zámek Kačina.  Zde jsme si prohlédli hospodářské zázemí zámku – konírnu, kuchyň, lednici, sklepy, prádelnu, spižírnu, truhlárnu i starý obchod. V zámeckém parku byl pro nás připraven program „Za tajemstvím lesa“.  Na výlet jsme se vydali i do botanické zahrady kde jsme pozorovali různé rostliny a dozvěděli jsme se „Jak se žije v tropech“.

Poslední měsíc je ve znamení loučení. Proto se loučíme s předškoláky, kteří odchází příští rok do školy (letos např. přespání ve stanu na zahradě, výlet do pražské ZOO, do ZOO Malá Chuchle, či na Žižkovskou věž a Vyšehrad. Pořádáme různá setkání i pikniky s rodiči na zahradě MŠ.

Počasí nám přeje, a tak sklízíme úrodu z naších truhlíku – ředkvičky, kedlubny, hrášek, jahody, mák, mrkev a mnoho dalšího. V neposlední řadě jsme také na zahradě naší MŠ našli zraněnou veverku-kterou jsme po telefonické konzultaci odchytili a předali záchranné stanici. Měla zánět v oblasti tlamy, který ji nedovoloval jíst. Věříme, že je o ní dobře postaráno a snad se brzy uzdraví. Všem přejeme krásné, pohodové a slunečné prázdniny.


Květen  

Květen je lásky čas a v tomto měsíci se věnujeme tématu „Já a moje rodina“. Všechny maminky slavily svůj svátek, a tak jsme nejen je ale všechny rodinné příslušníky pozvali na společné setkání na zahradě MŠ. Každá třída připravila krátké vystoupení, něco dobrého k snědku a dárečky nejen z keramiky ale i různá jiná překvapení. A protože se o nás maminky starají celý rok rozhodli jsme se tento den pečovat my o ně. Na společných dílničkách jsme si vyrobili domácí kosmetiku a sůl do koupele se sušenou levandulí a meduňkou. K dispozici byl také masážní kout s relaxačními míčky. Kdo si nestihl doma udělat manikúru nebo pedikúru mohl to dohnat v našem kosmetickém salonu a vybrat si z různých laků. A protože víme, že pitný režim je důležitý mohli si také vyrobit domácí limonády z bylinek, citronů, ovoce a sirupu z lípových květů.

Celé jaro se děti se snažily fotoaparátem zachytit proměny přírody v tomto ročním období. Fotky jsme nechali vyvolat a uspořádali výstavu „Jaro očima dětí“. Za dobrovolný příspěvek si mohli rodiče fotky zakoupit a vybrané peníze pomohou chlapci s obrnou, kterého naše školka již  dlouho podporuje.

 

Navštívili jsem farmářské trhy, kde jsme nakoupili bylinky do truhlíku a ochutnali první úrodu z naších záhonů – ředkvičky a salát. Na procházky do parku jsme připraveni i za deštivého počasí, a proto můžeme zkoumat ve velkém, která louže je hlubší a která „cáká“ nejlépe. V nedaleké Rajské zahradě zase pozorujeme v rybníce želvy a ryby a také „cvičíme“ jako dospěláci. Na zahradě sázíme sazenice pozorujeme život zvířátek „v lesíku“, na louce, v hmyzím domečku i v jezírku. Máme na zahradě i nový ponk. Krátce jsme navštívili Kunratický les a na zahradě sázeli sazenice, Ve třídě mimo jiné zkoušíme i různé pokusy. Co se asi stane, když smícháte ocet s jedlou sodou….? Zabývali jsme se také pokusy s bonbóny – věděli jste, že takový gumový medvídek se v břiše nafoukne a promění v pořádného medvěda?!

Měsíc květen patří nejen maminkám ale celé rodině a proto pořádáme v každé třídě setkání s Babičkou/Dědečkem. Společně si pak čteme, zpíváme, vyrábíme nebo něco dobrého i upečeme. Letos jsme recyklovali staré ponožky a vyrobili z nich maňásky.

Zajímají nás i různá povolání a řemesla. Oslovujeme rodiče z řad naších děti, aby nás vzali na exkurzi do svých zaměstnání a představili nám své povolání. Navštívili jsme firmu, kde mají v popisu práce si i trochu hrát, hodně tvořit a při tom se snaží být šetrní k přírodě a planetě. Také jsme se podívaly do Pivovaru a restaurace Marina. Tam jsme pozorovali kuchaře při práci a zjistili, jak se vaří a kde se skladuje pivo. Nakonec jsme měli moc dobrý oběd i zákusek.Duben

V dubnu jsme s rodiči na velikonoční dílně upletli pomlázky, vyrobili velikonoční dekorace, zaseli řeřichu do vaječných skořápek a ochutnali salát z jarních volně rostoucích bylin. Že jste ještě nikdy nejedli ptačinec žabinec, sedmikrásky nebo lipové pupeny? Tak to někdy zkuste, je to mňamka.

Na ekoprogramu „Jak se dělá máslo“ jsme díky pohádce „Máma kráva“ zjistili, co potřebuje kravička, aby byla spokojená a dávala nám mléko, zkusili jsme ochutnat různé druhy netradičních mlék (mandlové, makové…), vyrobili si vlastní máslo a podmáslí. Ve třídě pak ochutnali sýry a mléko ovčí i kozí a vyrobili „dojící“ model, na kterém jsme jsme si vyzkoušeli, jak se kráva dojí. Také jsme si vyrobili obrázky z ovčího rouna.

 

Před Velikonocemi jsme se během pašijového týdne zabývali různými velikonočními zvyky, upekli beránka i boží milosti, ozdobili vajíčka, hledali velikonoční poklad a naučili se koledovat. Navštívili jsme i Salesiánské kulturní centrum, kde jsme zjistili, proč křesťané slaví Velikonoce. Po Velikonocích jsme vlastní zkušenost se slavením Velikonoc doma srovnali s tím, jak se Velikonoce slaví například v Rusku nebo na Slovensku a hledali jsme podobnosti i rozdíly. Ale dozvěděli jsme se také, že spousta lidí na světě Velikonoce neslaví a mají jiné zajímavé jarní svátky. Společně jsme navštivili Velikonoční trhy na náměstí Míru kde jsme si prohlédli tradiční stánky a vše co k Velikonocím patří. Také jsme společně vyrobili a vynesli Morenu.

 

Oslavili jsme Den Země dopoledním programem na zahradě plným her, úkolů, tvoření i poznání. Pomocí mapy a plnění úkolů jsme pomohli kouzelné babičce kořenářce sesbírat listy z poztráceného Herbáře. Během této záchranné akce jsme navštívili a lépe poznali významné ekosystémy české přírody – les, pole, louku, rybník a hory – zjistili, kdo v nich žije, co v nich roste, jak se tito živočichové a rostliny vzájemně ovlivňují a jaký mají význam pro člověka. Odměnou nám byly dobroty, které nám darovalo pole, krásné diplomy, ale hlavně spousta zážitků.


Březen

„Sluníčko, popojdi maličko“

V měsíci březnu jsme slavili tradiční masopust – pekli koblihy a Boží milosti, pořádali masopustní průvody, zabijačkovou ochutnávku, hráli tradiční masopustní hry a zábavy.
Uklízeli jsme zahradu po zimě, truhlíky připravili na novou zahradnickou sezónu, naplánovali, co budeme pěstovat a zaseli. 

Hledali, zkoumali a fotografovali první známky jara, poznávali první kytičky, sledovali a poslouchali ptáky, pozorovali hmyz.
Věnovali se tradičním jarním hrám a činnostem – cvrnkali kuličky, vyřezávali ze dřeva.
Podrobně jsme prozkoumali život pod zemí při ekoprogramu „Tajemství půdy“. Při dalších hrách a činnostech ve třídě i na zahradě jsme jistili jak vzniká půda, kdo v ní žije a čím je půdě i rostlinám prospěšný.

 


Únor

„Co děláme celý rok“

V pátek 1.3. nás navštívili dva včelaři, dětem dali ochutnat med vlastní výroby, ukázali jim včelí plástve, husí brko na odmetání včel, přivoněli si k voňavým svíčkám ze včelího vosku, vyzkoušeli si ochranné pomůcky- klobouk se síťkou a vysoké rukavice. Děti se dozvěděly mnoho informací o chovu včel i o včelích produktech.

Na začátku února jsme se vypravili do divadla D21 na pohádku „Rozárčina postýlka“. Příběh o malé lumpačce která měla pod postýlkou, opravdu velký nepořádek nás velice pobavil a donutil zamyslet se, jak to vypadá pod postelí každého z nás.

Pravidelně pečujeme o zahradu a okolní prostředí. Učíme se správně třídit odpadový materiál. Víme, kam patří papír, plasty, sklenice i nápojové krabice. V MŠ třídíme hliník i elektroodpad a nově přibyla i popelnice na bioodpad. Z odpadových materiálů také vyrábíme raketu, robota či závěsy z PET víček.

Pomocí pokusů jsme si dokázali, že přírodě hodně škodí i odpad, který není vidět – chemické čistící a prací prostředky rozpuštěné ve vodě.  Ukázali jsme si, že existují i přírodě přívětivější varianty čisticích prostředků a jak je poznat.

Navštívili jsme Národní zemědělské muzeum, kde na nás čekala prohlídka interaktivní expozice „Gastronomie“ o jídle a stravování v minulosti i dnes. Poznávali jsme suroviny po hmatu, jídla během roku (masopust) a správné stolování.

Pohlazení pro naše uši i duši byl hudební program České filharmonie, při kterém si děti procvičily rytmus i tempo s různými „řemeslníky“ a masopustně se vydováděly.

Konečně napadl i sníh a tak naší zahradu zdobilo hned několik sněhuláků. Oprášili jsme boby a lopaty a užili si pořádné zimní radovánky. Nyní už doslova vyhlížíme jaro a skutečně nám na zahradě vykvetly první sněženky. Děti společně vytvořily z klacíků krásnou ohrádku, aby je někdo omylem nepodupal.

  

 

 


Leden  

„Zima, zima, zimička“

V rámci EVVO výchovy ve třídách  pečujeme o zvířátka – chováme želvu a křečka, novým přírůstkem do jedné ze tříd je křeček „Božena“. Staráme se ale i o zvířata na zahradě a v parku-vyráběli jsme např. krmítka pro ptáčky. Chodíme hodně ven, že není sníh nám nevadí..

Ke konci ledna jsme se věnovali tématu „Vesmír“, navštívili jsme Štefánikovu hvězdárnu a zkoumali oblohu opravdickým hvězdářským dalekohledem..

  

    


Prosinec

„Těšíme se na Ježíška“

Advent jsme letos zahájili zdobením vánočního stromečku na Náměstí Míru. V EVVO programu jsme si přivoněli ke stromečkům, učili se rozlišovat mezi jedličkou a borovicí. Zahráli si na semínka ze šišek, které dopadají na zem. A povídali jsme si to tom, co se stane s takovým uříznutým vánočním stromečkem po Vánocích.

Seznámili jsme se se zvyky a tradičními postavami, které patří k předvánočnímu a vánočnímu času. Přišel k nám Mikuláš, společně jsem se připravili na Vánoční besídku pro rodiče – upekli jsem vánočky a cukroví. Ježíškova nadílka byla bohatá a velice nás potěšila. Společně jsme si užili i vánoční tradice a u stromečku zazpívali koledy.

Společně jsme se vydali na vánoční výlet do Přerova nad Labem, kde jsem navštívili výstavu „Lidové Vánoce v Polabí“. Do školky přijelo i divadlo s pohádkou „Vánoční hvězda“ a společně jsme si všichni zazpívali i vánoční koledy u stromečku.

 


Listopad

„Když kamarád stůně“

Tento měsíc se věnujeme lidskému tělu, ochraně našeho zdraví i jak umí léčit příroda.

Navštívili nás asistenční psy s ukázkou výcviku.

   

     


Říjen

„Barevný podzim“

Máme rádi přírodu a tu podzimní zvlášť. A proto se ji snažíme poznávat, učit se o ní a hlavně v ní trávit, co nejvíce času.

Navštívili jsme Čimický háj, ve školce jsme vařili z potravin nakoupených na farmářském trhu, vyráběli z různých přírodnin a zkoumali a užívali si podzim všemi smysly. Ve třídách chováme zvířátka, a tak s nimi i navštěvujeme zvěrolékaře.

                                          

                                           

                                                        

                                    

                                     


 

Září

„Škola volá“

V měsíci září se věnujeme vzájemnému poznávání. Seznamujeme se s kamarády, s naší školkou i s jejím okolím. Babí léto si vychutnáváme v prostředí Riegrových sadů a nedaleké Rajské zahrady. Baví nás i vlastivědné vycházky, při kterých objevujeme krásné památky i důležitá místa v okolí naší školky.

Povídáme si o vinobraní, ochutnávka různých druhů vín – jejich zpracování. Pokus s rozinkou + návštěva Havlíčkových sadů a pozorování vinné révy.

Sázíme do truhlíků pozdní salát a špenát. Sklízíme plody naší úrody a vaříme různé dobroty. Věnujeme se chovu školkových mazlíčků a při péči o ně nenecháváme nic náhodě, a proto navštěvujeme i pana veterináře.

Riegrovy sady

Kostel sv. Ludmily

Chováme křečka

Naše zelenina

Vinobraní

Bramboračka